A vízszintesen elhelyezkedő felületek általában mindig nagyobb igénybevételnek vannak kitéve: járunk rajtuk, pakolunk rájuk, dolgozunk rajtuk. A padló a beépített faanyagok közül a legnagyobb igénybevételt kapja. Ha ilyen nagy igénybevételhez mégis egy puhafát választunk, (például lucfenyő hajópadlót) gondolnunk kell arra is, hogy ezek kezelése, karbantartása és ápolása időt és energiát igényel. Azonban a megfelelő felületkezelő anyagok kiválasztásával és a későbbiekben kellő odafigyeléssel, rendszeres karbantartással egy életen át tartós, ellenálló, szép felületet kaphatunk. Hiába ugyanis kemény a fedőréteg, mint az üveg (lakkozás esetében), ha a hordozóréteg - a fa - puha, mint a szivacs. Az üveg (így viselkedik a lakkozott felület) nem védi meg a fát tartósan, mert ahogy a lakkréteg megreped (felületi sérülés, öregedés, napfény, stb. hatására), a repedéseken át beszivárgó víz, amely nem tud távozni a fából, a lakk alatt beszürkíti az anyagot, a lakk pedig lepereg. Az olaj és a viasz viszont a fa pórusaiba mélyen beszívódik, így impregnálja, és egyben keményíti a felületet, amely sérülés esetén is könnyen javítható.
Attól függően, hogy milyen fát szeretnénk kezelni (puhafa-keményfa), milyen felületet szeretnénk (olajozott, olajozott-viaszolt, lúgozott-szappanozott, vagy lakkozott) és milyen felhordásmódra van lehetőségünk (kézi-gépi), különböző anyagtípusok közül választhatunk.
Puhafák, erősen nedvszívó vagy inhomogén fafajok: könnyű, puha, laza szerkezetű, erősen nedvszívó vagy inhomogén szövetszerkezetük miatt egyenetlen nedvszívóképességű fafajok: lucfenyő, erdeifenyő, borovifenyő, feketefenyő, éger, bükk, juhar, nyír
Keményfák: sűrű szálú, homogén, alacsony nedvszívóképességű fafajok: vörösfenyő, tölgy, kőris, cseresznye, gesztenye, dió, bambusz stb.
Olajozás - Olajozás-viaszolás - Lúgozás-szappanozás - Lakkozás
weboldalunk és webáruházunk:
www.komplett-otthon.hu/multimix